Audacity // USA, Burger //+ Moonwalks // USA // v Lese

Audacity // USA, Burger //+ Moonwalks // USA // v Lese Folder

(Monday) January 30, 2017 - 19:30

Café V lese - Krymská 12 (Map)

41 people attended

Report event

DESCRIPTION

ENGLISH BELOW

//// garáž a psycho ////
představujeme vám první z edice amerických garážovek v Čechách, který chystáme na rok 2017. Moonwalks a jejich tour s NA SCÉNU // PRAHA // BRNO // KOŠICE s Audacity na jedný scéně! Nahoď barevnou košili, nečesej se aspoň dva dny a přijď na pořádnou zimní nálož psychedelie s punkem v Café V lese.

-> // The Audacity
Původně měli hrát jen v Brně, ale kluci si to rozmysleli a rádi by zamířili i do Lesa na Krymský. Nekonečný pohody z Kalifornie, taky aby ne. Společně hrají už od svých 14 let, od roku 2001, tudíž dohromady 16 let na hudební scéně. Z toho už 8 let jsou zaparkovaný v garáži u Burger records, no není to nádherný? Něco mezi punkem, funkem a junk foodem. Při poslechu jejich alba si člověk připadá, jako někde u pláže na západním pobřeží, kdy se láduje americkým hotdogem, a přitom pozoruje závody ve skateparku. Jenom když si pustíš dubnový LP Hyper Vessels a uslyšíš první song, drunk zamilovanou písničku Counting the days, záhy pochopíš, že Audacity fakt chceš vidět. Vliv Ty Segalla se nedá popřít. I pomalý songy tě nakonec donutí k pohybu. Chytlavej power punk s power popem, smíchanej s trochou surfu, do toho si nejde nezazpívat.
https://www.youtube.com/watch?v=kx2vGg2qrXA

-> // Moonwalks // Detroit //USA
Čistá psychadelie z Ameriky. Dvě holky, dva kluci a ani je od sebe nepoznáš, protože maj všichni stejně dlouhý háro, víš co. Kapela, co na tiskovkách tvrdí, že jsou z Jupiteru a že na zemi jsou pouze návštěvníci, přitom nahrávali ve stejným studiu jako White Stripes (Ghetto Recorders). Souznění kytar, co se místy prolíná až do post-punk nebo dark-wave meziprostoru. Magie, roztejkání se na parketu a songy co se jmenujou krémový, sýrový popelníček . Podle kritiků jsou to šoumeni, co na jevišti působí hodně teatrálně a v ČR budou poprvý. Nenech si je ujít.
https://moonwalks.bandcamp.com/

VSTUP
//předprodej : 150srdíček
//na místě: 200srdíček

ENG

/// garage & psychedelia ///
Let’s introduce the first of american garage bands in Czechia, that we set for 2017. Moonwalks and their NA SCÉNU tour // PRAGUE // BRNO // KOŠICE with Audacity on the one stage! Dress up in a colorful shirt, keep your hair messy for two days and invite yourself for a fuckload of psychedelia and punk in Cafe V lese.

// The Audacity

At first we all thought that they’re gonna appear just in Brno, but the fellas from Audacity got into the mood to play in Prague and due to some changes in organization, we were very happy to invite them to fulfill their and our wishes. Chilly, yet alive and cracking tunes straight from California, this band has played together since 2001. Plus, they are in some kind of long-term relationship with Burger records, celebrating 8th anniversary this year. How cool is that? While listening to their wavey grooves one can only imagine himself laying on one of Cali’s famous beaches, eating a massive hotdog, drinking beer, watching other fellas going wild in the local skatepark or just wondering off near the Pacific. Their LP Hyper Vessels, which came out in April 2016 will make you really really want to see them live. Counting the Days are a killer tune, that’s why we’re putting it right her efor you to listen. Catchy power punk with a slice of power pop and few drops of surf, perfect to sing along to or just to enjoy.

https://www.youtube.com/watch?v=kx2vGg2qrXA


// Moonwalks // Detroit // USA
Pure psychedelia coming straight outta Detroit. Two girls, two boys, and you can’t even tell them apart, cause they all got the same long hair. Their press conferences are filled with sayings that they are from Jupiter and just visitors on Earth. However, they recorded their „EP“ in the same studio as White Stripes (Ghetto Recorders). Post-punk or dark-wave guitars, which create interspacelike atmosphere. Magic, dissolving in the crowds and songs named like „Creamcheese Ashtray“. Critics have been heard saying that Moonwalks are huge entertainers, seem quite extravagant and it’s gonna be their first time in Czech Republic. Don’t miss out on them.


ENTRY
Pre-sale: 150 Kč
Doors: 200 Kč

Tickets available on: https://goout.net/cs/koncerty/moonwalks+the-audacity/ukhsb/#"T":"2017-01-30T19:00:00"

(Monday) January 30, 2017

Audacity // USA, Burger //+ Moonwalks // USA // v Lese

Café V lese Krymská 12 Prague, Czech Republic

Suggestion of event:

VAyL \ Brenda-5 \ Pearly Secon...

VAyL \ Brenda-5 \ Pearly Seconds
Parlament Club

See all information

Suggestion of event:

Gotthard at Metalfest Open Air...

Gotthard at Metalfest Open Air (CZ)
Metalfest Open Air Plzeň - of...

See all information